Reklama:  

Włókno węglowe/Tkaniny węglowe

Dystrybutor wysokogatunkowych tkanin
węglowych, kevlaru oraz tkanin szklanych
http://www.hexcel.pl

Przewóz osób

Przewozy autokarowe i mikrobusami
na terenie całego kraju.
http://www.przewoz-osobowy.pl
FORUM węglowe.pl

Informacje o włóknie węglowym:

Typy włókien węglowych
Zastosowanie
właściwości
Instrukcja wyklejania Włókna węglowego

Katalog firm:

zgłoszenia proszę kierować na:

Oklejanie elementów plastikowych tkaniną węglową przy użyciu żywicy epoksydowej

Przygotowanie miejsca pracy

Do prawidłowego wykonania elementów niezbędne jest prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy oraz materiały potrzebne podczas laminowania.

Na stanowisku pracy będą potrzebne:
 • żywica epoksydowa wraz z utwardzaczem
 • tkanina węglowa,
 • nylonowa tkanina delaminażowa
 • jednorazowe kubki plastikowe (nie ze styropianu)
 • mieszadło wykonane z metali lub plastikowe (nie zalecane są mieszadła styropianowe)
 • waga precyzyjna, jeśli nie mamy to do odmierzenia proporcji przydatny będzie pojemnik z miarką lub strzykawka.
 • rozpuszczalnik do żywicy (np. aceton)
Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności tutaj opisanych należy zadbać o podstawy higieny na stanowisku pracy. Niezbędnymi elementami jakie powinniśmy posiadać są:
 • maska gazowa z filtrami ABEK1,
 • wygodne okulary ochronne,
 • rękawiczki jednorazowe w ilości 5 par co najmniej,
 • standardowy krem nawilżający lub ochronny.

Właściwości żywic epoksydowych

Żywica epoksydowa do laminowania ręcznego – tak jak w tym przypadku, musi być dostatecznie gęsta aby nie spływała z powierzchni na której laminujemy. Dodatkowo należy pamiętać o kilku bardzo istotnych właściwościach żywic epoksydowych:

 • Lepkość zależna od temperatury – żywica epoksydowa zależnie od temperatury zmienia swoją konsystencję. W temperaturze niskiej gęstnieje natomiast w temperaturze wyższej robi się rzadka. Można oczywiście korzystać z tych właściwości na wiele sposobów.
 • Wiązanie, zestalanie żywicy – utwardzanie – również jest zależne od temperatury. Temperatura w jakiej utwardzona jest żywica ma ogromny wpływ na jakość laminatu. Co bardzo ważne, nie powinno się utwardzać żywicy poniżej 18C. Czas utwardzania żywic jest krótszy dla wyższych temperatur.
 • Pik temperaturowy – Reakcja polimeryzacji jaka zachodzi podczas utwardzania jest egzotermiczna co oznacza, że wydziela jako produkt reakcji energię w postaci ciepła. Dodatkowo polimery syntetyczne to substancje o słabej przenikalności cieplnej. Te dwie cechy powodują czasami wystąpienie reakcji Łańcuchowej utwardzania. Sytuacja taka ma szansę zaistnieć przy ściśle określonych warunkach ilości mieszanki (żywica + utwardzacz) i temperatury otoczenia. Należy również dodać, że dotyczy to głównie żywic z utwardzaczami szybkimi których czas życia w temp. pokojowej wynosi mniej niż 2 godziny.

UWAGA! Wystąpienie piku temperaturowego może powodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. Przy ekstremalnie wysokiej temperaturze reakcji może dojść do zapłonu mieszanki.

Dla zestawu Epoxcell H1+U1 dopuszczalna ilość mieszanki to 150ml bez mieszania przy temperaturze 18C. Duży wpływ ma odpowiednio wyprofilowane naczynie w którym mieszana jest żywica z utwardzaczem.

Przygotowanie mieszanki

Żywicę z utwardzaczem należy zmieszać dbając o prawidłową proporcję podaną w karcie technicznej. Należy również zapoznać się procedurami postępowania w razie bezpośredniego kontaktu ze skórą, okiem lub po połknięciu. Należy zapewnić sobie dostęp do czystej ciepłej wody oraz mydła w razie nieprzewidzianych wypadków.

Aby prawidłowo przygotować mieszankę mamy do dyspozycji proporcję masową lub objętościową. Podczas dodawania utwardzacza do żywicy należy pamiętać że składniki utwardzaczy są toksyczne i żrące po kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia i uczulenia. Mieszać należy powoli i równomiernie tak, aby nie powodować spienienia mieszanki. Konsystencja powinna być jednorodna dlatego należy mieszać nawet kilka minut.

Kiedy mieszanka jest już gotowa, na wskutek mieszania zawierać będzie pęcherzyki powietrza. Dla zapewnienia dobrej jakości laminatu najlepiej jest usunąć je wkładając mieszankę do komory próżniowej. Jeśli nie mamy takiej komory to dobrym sposobem pozbycia się pęcherzyków jest przelewanie mieszanki z jednego naczynia do drugiego. Dla potrzeb oklejania elementów tkaninami pęcherzyki nie będą stanowiły dużego problemu dlatego można nie odpowietrzać mieszanki.

Wyklejanie carbonu (tkaniny węglowej)

Powierzchnia metalu lub plastiku na której ma być wyklejony karbon należy zmatowić oraz odtłuścić rozpuszczalnikiem. Na powierzchni nie powinny znajdować się żadne drobinki zanieczyszczeń. W przypadku gdy laminowany przedmiot jest innego koloru niż czarny, grafitowy lub ciemno szary należy najpierw powierzchnię pomalować. Pomalowane elementy po wyschnięciu należy ponownie delikatnie zmatowić i odtłuścić.

Kolejnym etapem jest wykonanie mieszanki żywicy z utwardzaczem wg. instrukcji powyżej. Na przygotowaną powierzchnię nakładamy warstwę żywicy, do nakładania najlepiej użyć w tym konkretnym przypadku pędzelka z włosiem syntetycznym lub miękkiej packi gumowej. Nie zalecane jest używanie wałków z pianką gumową gdyż powodują duże spienianie. Zanim nałożymy tkaninę należy odczekać do momentu gdy żywica zacznie wiązać, konsystencja klejąca – dla zestawu H1 U1 i temperatury pomieszczenia 20C, stan taki obserwujemy po około 15-20min (najeży zwrócić uwagę ile zajęło mieszanie). Po nałożeniu karbonu od razu możemy odciąć nadmiar tkaniny na brzegach. Zmieszaną kolejną porcję mieszanki delikatnie nakładamy na tkaninę w celu jej przesycenia. Druga porcja mieszanki powinna być nałożona po około 5-10min od jej wymieszania. Na przesyconą tkaninę nakładamy nylon, delaminaż (w jednym kawałku) i o ile to możliwe dociskamy delaminaż do tkaniny lub obciągamy go na tkaninie aby nadmiar żywicy wyszedł nad warstwę delaminażu. Wykonując docisk należy zadbać o dodatkową warstwę wchłaniającą nadmiar żywicy. Dociśnięty lub obciągnięty laminat należy pozostawić do całkowitego utwardzania. Najlepiej gdyby temperatura w której utwardzany jest laminat była wyższa niż 25C, skraca to czas i polepsza parametry laminatu.

Po utwardzaniu elementu ściągamy delaminaż, będzie to wymagało użycia siły. Powierzchnia po delaminacji będzie matowa, ale powinna być równa. Bardzo drobnym papierem ściernym z dodatkiem wody szlifujemy powierzchnię laminatu, pukając od czasu do czasu powierzchnię i uważając aby nie przetrzeć się do warstwy tkaniny. Po szlifowaniu i oczyszczeniu powierzchni nakładamy lakier i pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej jest pokryć laminat kilkoma warstwami lakieru uważając na drobinki pyłu i kurzu.